Nehéz hirtelenjében beskatulyáznom a Háztetey Károly és kisöcsi (Малыш и Карлсон) című mesefilmet, hiszen nem nagyon illeszkedik a megszokott mintákba (lásd macska-egér, kisemberes stb...). Egy hét éves kisfiú szerepe még nem okozna nagy gondot, de mit kezdjen az ember egy kicsi, de széltében annál nagyobb, emberrel (törpével?), aki egy propellerrel a hátán közlekedik, és egy ház tetején lakik.
Mert pontosan ez a felállás a Malish i Karlson-ban. Malish unatkozó kissrác, minden álma egy kölyökkutya, melytől mindennapjai feldobását várja. Aztán egyszer csak, amikor bambul kifelé az ablakon, elrepül előtte Karlson, és gyors ismeretséget kötnek egymással, sőt később olyan kalandokba keverednek, mint rablók ijesztgetése és undok felügyelőnő megszelídítése.
Karlson elég rejtélyes figura. Mint már említettük a hátán lévő légcsavarral közlekedik, (amúgy fittyet hányva a fizika összes törvényére), ráadásul a jelek szerint a propeller lekvár-hajtású motorral működik. Ennek okán a lekvárt (és minden egyéb édességet) Micimackót megszégyenítő sebességgel és mennyiségben képes fogyasztani. Tudjuk róla, hogy abban a korban van, amelyik legszebb egy férfi életében, de fogalmunk sincs, ez vajon mennyi is. Karlson olyan, mint egy gyerek elképzelése, milyen is akar ő lenni felnőttként, a sok mogorva emberrel szemben.
A történet atyja anyja Astrid Lindgren svéd gyermekkönyv-író. Az írónőnek köszönhetjük, egyebek mellett, Harisnyás Pippi kalandjait is. A Háztetey-trilógia első részét dolgozza fel a film, mely két részben, 1968-ban illetve ’70-ben került bemutatásra.
A szinkron-szereposztás parádés. Kisöcsi hangja az a Karla Rumjanova, aki Cseburáskát és Zajec-t (Nu Pogodi) is jegyzi. Karlson pedig Vaszilij Livanov, ő többet között Géna Krokodilnak kölcsönözte még a hangját.
Végül a közhelyek: képi világ a szovjet mesefilmektől megszokott magas színvonalú, kreatív, a zenék jól eltaláltak. A film négy részre szedve böngészőből nézhető itt, itt, itt és itt, letölthető egyben itt és itt.