Vlagyimir Putyinnak ritkán tudja az ember csak úgy feltenni a kérdéseit. Megkockáztatom egyszerű halandónak majdnem olyan nehéz egy villásreggelit elfogyasztania Putyinnal, mint Immanuel Kanttal. Jobbak az ember esélyei, ha történetesen Oroszország méltán egyik legnépszerűbb rock-együttesének frontembere, és Jurij Sevcsuknak hívják. A legendás DDT énekese a múlt héten egy jótékonysági est keretében került egy asztalhoz Putyinnal.
És ahogy az ilyenkor már csak szokás, a vendégeknek illett udvarias bájcsevejbe elegyedniük az kormányfővel. Arra, hogy az újabban ellenzéki mozgalmakban is feltűnő Sevcsuk nincs teljesen tisztában avval, mit is jelent egy ilyen bájcsevej a Kremlben is rájöhetett valaki, ugyanis a zenész saját elmondása szerint „pár nappal ezelőtt felhívtak és az Ön egyik asszisztense (értsd: Putyiné) – a nevére nem emlékszem – megkért rá, hogy ne tegyek fel magának éles kérdéseket, politikáról, ilyesmiről…”. Putyin megérezhette, hogy erőt kell mutatnia mielőtt vendége teljesen elkanászodik, és olyan riposzttal válaszolt erre, amelyből azóta kisebb mém lett.
– És magát, hogy is hívják, elnézést
– Jura Sevcsuk (hogy világossá váljék a helyzet abszurditása), már tíz éve is akkora személyisége volt az orosz zenei életnek, mint manapság itthon Lovasi András (lenne, ha a Kispál és a Borz nem épp az utolsókat rúgná). Miután Putyin letagadta elutasította a feltételezést, hogy vele bármilyen kapcsolatban is lehetett a telefonáló személy, Sevcsuk újra megkapta a szót, és immáron nyugodt szívvel tett fel egy sor kényelmetlen kérdést, a sajtószabadságról, a liberális demokráciáról és a mesterséges patriotizmusról. A miniszterelnök persze elég gyakorlott politikus már ahhoz, hogy különösebb erőfeszítések nélkül bújjon ki a szorításból, még ha a szokottnál egy árnyalatnyival ingerültebbnek is tűnt. A semmitmondó válaszai közül egyedül az ellenzéki tüntetésekre vonatkozó érdemel figyelmet.
Sevcsuk ugyanis rákérdezett arra is (az elmúlt hónapok kellemetlen tapasztalataiból kiindulva), hogy a két nappal később rendezett „Egyet Nem Értők Menetét” szétverik-e a rendőrök. Putyin kitérő választ adott, de leszögezte alapvetően egyetért a gyülekezés szabadságának jogával, ám ennek engedélyezése a helyi hatalom szerepe. Azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy az Egyetértők, vagy Egyet Nem Értők csoportjain kívül figyelemmel kell lenni a többi emberre is. Ha például politikai tüntetést akarnak rendezni egy kórháznál, és ezzel zavarnák a beteg gyerekeket, úgy ő egyetért a tüntetés betiltásával. Sevcsuk ennél a pontnál megpróbált szót kérni. – Válaszolhatok?
– Nem
Ha valakinek valami kétsége is lett volna, Putyin megmutatta ki az úr a házban, majd tovább folytatta gondolatmenetét. „És most az Egyet Nem Értők Menetét olyan helyen akarják megrendezni, ahol az emberek pénteken a dácsájukra utaznának ki, vagy vasárnap a dácsájukról haza. A népharag szétszedi önöket. És egy füst alatt a helyi hatalom is. Ugyanakkor nem szabad, hogy a hatalomnak erre hivatkozva csorbítsa a szólás szabadságát.” Azt pedig egyenesen képmutatásnak nevezte, hogy a helyi vezetés gátolja az ellenzéket körhintát telepítve az összes térre.
Az Egyet Nem Értők menete végül nem a fenti, hanem egy másik megszokott forgatókönyv szerint zajlott. A tüntetés helyszínéül megjelölt teret egy Kreml-barát ifjúsági szervezet az ellenzékiek előtt lefoglalta, és koncertet rendezett rajta. Az emiatt nem törvényes tüntetésen mégis megjelent párszáz aktivistát pedig még a szokottnál is brutálisabban verték szét a rendőrök. Ezt bizonyítja, hogy még a radikális ellenzékkel kapcsolatban mindig kínosan óvatosan fogalmazó Vlagyimir Lukin, emberi jogi ombudsman is felemelte szavát az eljárás ellen.
Sevcsuk utólag „normális férfias beszélgetésnek” titulálta vitáját Putyinnal. Azzal a mappával kapcsolatban, amelyet felszólalása után nyújtott át a miniszterelnöknek, és elmondása szerint az ország súlyos helyzetét leíró tényeket szedték össze benne, nem vár választ Putyintól. A hatásának a tettekben kell megmutatkoznia. Jurij Julianovics várakozásai talán egy kissé naívak. Mentségére legyen mondva, nem kíván a jövőben aktívan politikával foglalkozni, de legyünk őszinték, aligha csak ezért nem veszélyezteti Nyikolaj Rasztorgujev pozícióit, a Kreml kedvenc énekes-politkusa címért.