

.jpg)
A kavalkádból végül az 1246 óta létező Moszkvai Fejedelemség emelkedett ki. Az itteni fejedelmek káni kiváltságlevelet kaptak az adó fejében, így a Horda gyengüléséig, széthullásáig (történt ez 1480-ban) békében élhettek. Aztán pedig nekifogtak centralizálni (azaz háborúba küldték alattvalóikat más fejedelemségek alattvalói ellen), de annyira, hogy bő 50 év alatt bekebelezték még a megmaradt kánságokat is. A XVI. század végére IV. „Rettegett” Iván
(HU) a svédekkel, litvánokkal, lengyelekkel vagdalkozik a Baltikumért, és az opricsnyina (HU) révén a bojárokkal a korlátlan hatalomért. Bejött neki. Na, akkor volt diktatúra, elnyomás, terror. Iván 1584-ben bekövetkezett halála után pedig maradt az önkény, uralom nélkül. Az állam a trónviszályok és a lengyel intervenció okozta ideiglenes összeomlását a gazdasági és szociális válság tetézte - ezek voltak a „zavaros idők” (talán érdemes megjegyezni: a világ másik végén közben kitárult Amerika kapuja, új európai nagyhatalmak születtek az Atlanti-óceán partvidékére áttevődő kereskedelmi útvonalak mentén).

A megváltást Mihail Fjodorovics Romanov, Rettegett Iván távoli rokonának cárrá választása jelentette 1613-ban; több mint 350 év után helyreállt a béke egy egységes államban. Hogy is ne lett volna boldog az istenadta nép! Ha tudták is volna, hogy valahol messze-messze már zeng az angol polgári forradalom, akkor is inkább éltek volna boldogan örökös jobbágyként, és áldották volna a cár-atyuskát a nyugalomban. Csak hogy a nyugalmon kívül nem sok minden volt. Nem volt pl. modern technológia, nem voltak gyarmatok, sem tengeri kereskedelem, vagy egységes törvénykezés. Mindezek helyett csak a bődületes lemaradás volt a Nyugathoz képest. Az elkövetkezendő évtizedekben az újjászületett állam talpra állt, és az első Romanov-cár unokájának, I. avagy Nagy Péternek hála kivirágzott.
Mondhatni, félidőnél járunk. Folyt. köv. 1 hét múlva ugyanekkor, ugyanitt.