Az orosz karácsony nem családi, hanem szigorúan vallási ünnep. Szilveszterkor elintézik ezt az ajándékozós, családok-barátok egymással evős őrületet, aztán január 7-én, karácsonykor irány a templom - már akinek. Az utóbbi években az orosz politikusoknak kötelező módon.
Az orosz állam és egyház lassan, de biztosan újraegyesül. Az idei ortodox karácsony ékesen igazolta ezt a hihetetlennek tűnő tételt, de nem azzal, hogy Putyin után Medvegyev (elődjével ellentétben feleségestül) is beköltözött karácsonykor a templomba, hanem azzal, hogy Putyin az eddig homályos egyházi reprivatizációt konkretizálta és 2010-et tekinti a megvalósítás évének. Kirill és Putyin között folytatott évkezdő (?) megbeszélésen az ütemezést is lerendezték, idén két törvény segíti az átadás-átvétel folyamatát és egy szimbolikus lépés teszi mindenki számára nyilvánvalóvá az irányt: A novogyevicsi kolostor eddig múzeum volt, eztán szentély lesz. Egész szép kis ajándékot kapott az ortodox egyház az év elején.
A kérdés persze az, hogy milyen következményei lesznek annak, hogy a jelenleg szakszerűen, múzeumi keretek között őrzött és kezelt ikonok, kegytárgyak átkerülnek egyházi tulajdonba. Nem túl merész az a feltételezés, hogy a 90-es évek elején bekövetkezett ikonáradatot most fogja követni a második hullám. Amit könnyebb ellopni, azt, hm, többet fogják lopni.