Az lehet, hogy nem jól ejtjük a nevüket, de mi győztük le őket. - szokták mondani orosz rokonaim és ismerőseim a H betűs nácikról. Mindez arról jutott eszembe, hogy néhány producer és forgatókönyvíró - valószínűleg tudatmódosító szerektől egyáltalán nem mentes állapotban - a szovjet idők nagy tévésorozatát, a Tavasz tizenhét pillanatát addig-addig nézegette, amíg ki nem ötlötték, hogy ebből lehetne egy zenés-táncos-humoros (értik? hu-mo-ros! hahaha) filmet készíteni mai sztárokkal. És megszületett a Gitler kaput!
Közben a producerek a forgatókönyvírókat kirúgták a projektből, mert rájöttek, hogy nélkülük is lehet népszerű filmet csinálni, és legalább senki nem nyafog a fülükbe, hogy "ööö, a történet", "de hát nincs is összefüggés a két jelenet között", meg ilyenek. Így maradt a lényeg: a nyáladzó nácik, sok-sok horogkereszttel és a mieink, akik szexisek, viccesek és a végén győznek. Mondjuk, komoly színész nem adta a nevét ehhez az alkotáshoz - sebaj, közpes erősségű celebek is megteszik fényvisszaverőnek. A tévénézők kedvenc Mihail Galusztjánja, a KVN egykori győztes-főszereplője játssza például Rabinovicsot, a partizánt. De jó nekünk. Ebbe a filmbe még nem vásárolták be magukat milliárdosok, de gondolom a folytatásban (mert biztos lesz, mondjuk Sztálinról, hehe) már találkozhatunk velük is. Ha valaki még emlékszik az alámondásos videók legtöbbet másolt filmjére, a Val Kilmeres Top Secretre, akkor lehet fogalma a Gitler kaput!-ról is.
A kritika nyilván fanyalgott, bár Szemjon Kvasa csavaros írása arra fut ki, hogy a paródia és a propaganda összecsúszása mennyire passzol a mai orosz viszonyokhoz. És mintha ezt az állítást akarná bizonyítani, a moszkvai reklámtanács leszedette a film plakátjait az utcákról. Az igazán izgalmas kérdés persze az, hogy lehet-e a második világháborúval kapcsolatban humorizálni, be tud-e fogadni egy ilyen filmet az orosz közönség. A filmes fórumok megteltek moralizáló vitákkal, a mártírok meggyalázásától a gonosztevők bagatelizálásáig hosszú a vádak listája. Kár, hogy ezt egy ilyen béna mozi kapcsán tört ki az emlékezetpolitikai szempontból egyébként valóban fontos vita. Szerencsére jön az újabb próbálkozás a történelem újragondolására: az Admirális már a mozikban. A polgárháború zavaros éveit a fehérek szemszögéből áttekintő film középpontjában Kolcsak áll, akit az ügyeletes sztárszínész, Habenszkij alakít.