Ha Oroszország, akkor birodalom. Szeptember 25. valami miatt a magyar online sajtó oroszozós napja lett. Az origo visszafogott elemzésként tálalta, az index Bede Márton nyögve nyegle stílusára bízta a hihetetlenül újszerű és meglepő tétel kimondását: Oroszország = Birodalom. Nem unalmas ezt mélyenszántónak beállítani?
Lehetne a két cikket mondatonként elemezni, ehelyett arra teszek kisérletet, hogy felhívom a figyelmet arra: lehetne másként is megközelíteni Moszkvát. Volt már olyan, hogy Oroszországban beindult a kapitalizmus, elemezték sokan, hogy csak a legfontosabbat vegyük elő: Alexander Gerschenkron. Az ő elemzése arról szól, hogy ha nincs egy adott országban szervesen kifejlődött tőkés réteg, akkor vagy a bankok, vagy az állam rövidebb-hosszabb távon, az ipar fejlesztésének főszerepét magukra vállalják. A 19. század második felében járunk, és Gerschenkron egyik fő példája Oroszország. Be is mutatja, hogy milyen eltérésekhez vezet az államvezérelte kapitalizmus a szerves fejlődéshez képest: gyorsabb, a korszerű technikára koncentráló (innen az elhíresült tétel a későnjövők előnyéról) egy iparág - egy nagy monopólium szerkezet, nekilódulások és válságok sűrű sorozata. Nem azt állítom, hogy Gerschenkron elemzését egy az egybe át lehet ültetni egy századdal régebbről, de arra mindenképpen felhívja a figyelmet egy ilyen párhuzam, hogy nem csak Putyin személyiségrajzából, ciki/menő skála bulvárszinezetű használatából lehet megérteni az orosz változásokat.
Igen, az orosz állam sokáig bele fog nyúlkálni a gazdaságba. Igen, az orosz állam a kilencvenes évek szétesettsége után megerősödött, és ez azzal is jár, hogy katonai erőként is újrateremtette magát. És ennek nem az az oka, hogy az oroszoknak a vérükben van a gonoszkodás, hanem az, hogy egy ilyen nagy országot csak akkora erő/központ/hatalom tud működtetni, amelyik éppen erejénél fogva többet képzel magáról, mint holmi működtetés. Világmegváltás most éppen nincs terítéken, de egy jó kis ellenségkép bármikor megteszi vezérlő eszmének; az Egyesült Államok ha nem vigyázik, könnyen visszamászik a néhány évvel ezelőtti szerepébe.
Egyébként, hogy valami aktuális hír is kanyarodjon ide, a nagy ország szokásos problémája az, hogy a központtól messzebb lévő területek más szabályok szerint játszanak. Medvegyevnek ezt Kamcsatkában kellett megtapasztalnia, kihelyzett kormányülésen Putyint meghazudtoló eréllyel dorongolta le a helyi vezetést: kaptak egy hetet arra, hogy megoldják az éppen aktuális problémát, a fűtést. Úgy tűnik, hogy a Putyin-Medvegyev munkafelosztásban Gyima kapta a gány munkát; a haderőreformot is ő jelentette be, lesz abból még szép konfliktus a katonai vezetéssel.