"Oroszország neve. Történelmi választás-2008 (RU)". A lényeg: válaszd meg a legnagyobb történelmi személyiséget. A dícséretes kezdeményezést olyan patinás (állami) cégérek ékesítették, mint az ötletgazda Rosszija tévécsatornáé (RU), EN, az Orosz Tudományos Akadémia Oroszországi Történelmi Intézetéé (RU), vagy a közvéleménykutató Közvélemény Alapítványé (RU). Az eredmény jelen állás szerint: a dobogó első fokán nagy Sztalin et. (HU), a másodikon Viszockij (HU), a harmadikon Lenin et (HU). Botrány...?
Most a második menetnél tart a szavazás. Első körben kiválasztottak ötvenet az ötszázból. A dobogósok maguk mögé utasították - a teljesség igénye nélkül - II. Miklós cárt (HU), Csehovot (HU), Puskint (HU), Gagarint (HU), Nagy Pétert (HU), Szuvorovot (RU, EN), Szaharovot (HU), Dosztojevszkijt (HU)... De magyarázat természetesen van.
Az Akadémia intézetének igazgatóhelyettese, Vlagyimir Lavrov vállalta a nemes feladatot, és kifejtette, mi a pálya: nincs állami ideológia, illetve a médiának sincs konkrét álláspontja ezekről a személyekről. Hoppá. Nem mondta meg senki, mit kell gondolni. Gebasz... Igen ám, csak másik előjellel. A nyilatkozat ugyanis úgy folytatódik: "A legnagyobb állami csatornán nemrég mutattak be egy Sztálinról szóló filmet, az iskolákban most sztálinista tankönyvből (HU) tanítanak, az az ember pedig, aki az első világháborút polgárháborúvá változtatta, most a Mauzóleumban fekszik. Az embereknek el kell mondani az igazságot Leninről és Sztálinról is. Néha olyan hallgatók jönnek az előadásaimra, akik azt hiszik, hogy Lenin az utolsó orosz cár." Meg aztán vannak kevésbé kritikus, kézzelfoghatóbb érvek is; talán nyugtassuk magunkat ezekkel. A szavazásnál egy IP-ről korlátlan voks adható le (ami egyébként, valljuk be, elég csúnya technikai melléfogás...), így a projekt kurátora szerint a sztálinisták és leninisták egyszerűen csak csináltak egy netes flashmobot. Ez számunkra sem új dolog a Chuck Norris híd (HU) óta.
Az első ilyen projektet (EN) egyébként Nagy-Britanniában játszotta el a BBC 2002-ben, ahol sir Winston Churchill lett a nyerő. Meg az ukránok is megpróbálták; ott előbb Sztyepan Bandera (HU), az ukrán nacionalisták vezére lett a tuti befutó, ám aztán a szervezők jobbnak látták az utolsó pillanatban SMS-szavazáson korrigál(tat)ni a helyzetet, így lett éllovas Bölcs Jaroszláv (HU).