HTML

Az oroszok már nincsenek a spájzban...

Minden, ami Oroszország - politika, gazdaság, társadalom, kultúra.
Rólunk bővebben: ars blogotica
Ide írhatsz nekünk
Legelkötelezettebb rajongóinknak: Facebook- és Iwiw-klub

Friss topikok

Címkék

abházia (6) abramovics (3) abszurd (5) agresszió (3) alekszij (3) alkohol (6) animáció (13) autó (3) british council (3) bulvár (3) bush (4) cccp (4) cenzúra (3) csecsenföld (4) déli áramlat (5) dél oszétia (8) demokrácia (5) elnök (3) elnökválasztás (8) energia (3) esterházy (3) eu (9) film (11) foci (5) gabona (3) gáz (35) gazdaság (29) gazprom (25) gázvezeték (8) gázvita (5) gorbacsov (5) grúzia (12) gyurcsány (5) háború (8) hodorkovszkij (4) hoki (3) infláció (4) interjú (3) irodalom (7) janukovics (3) jelcin (4) juscsenko (5) kampány (3) karácsony (4) karikatúra (6) kaszparov (3) kaukázus (6) kémkedés (3) képek (6) kína (3) költészet (3) korrupció (4) koszovó (5) kritika (3) kudrin (3) külpolitika (11) kultúra (25) kvn (4) leningrád (7) litvinyenko (3) magyar (3) medvegyev (70) mese (7) monopólium (3) montázs (3) moszkva (14) művészet (5) nabucco (4) nacionalizmus (3) nagy péter (3) nato (6) obama (3) olaj (12) oligarcha (4) oligarchák (3) olimpia (11) orosz (8) oroszország (6) orosz demokrácia (3) peking2008 (6) per (3) peresztrojka (3) poén (5) politika (6) programajánló (3) putyin (82) rajzfilm (4) roman abramovics (4) rotfront (3) rubel (5) sajtófigyelés (3) sajtószemle (8) sport (8) szaakasvili (3) szavazás (4) szavolszkij (3) szentpétervár (13) színház (4) szocsi (6) szovjetunió (6) sztálin (4) tandem (6) társadalom (7) tévé (3) tilos (4) történelem (14) turizmus (5) tyimosenko (5) ukrajna (16) usa (5) utazás (4) választások (15) válság (6) vicc (10) video (3) viszockij (4) vízum (3) vodka (10) vörös hadsereg (3) vörös tér (3) vostock (3) zene (14) zjuganov (3) zsirinovszkij (6) zubkov (4) Címkefelhő

Licenc

Creative Commons Licenc

Putyinból pártelnök... pártjából állampárt?

2008.04.15. 14:06 Nyeznajka

Ahogy remélni lehetett, ma talán egy fokkal közelebb kerültünk a rejtély megoldásához, hiszen Putyin kinyilvánította akaratát: udvariasan megköszönte a felkínált pártelnöki pozíciót, és elfogadta azt. Őszintén szólva, engem meglepett a döntése, hiszen bár minden jel erre mutatott, az elemzők többsége komoly fenntartásokkal fogadja annak a lehetőségét, hogy Oroszországban parlamentáris kormányforma alakuljon ki.

Először is a nép az elnöki kormányforma párján áll. Bár Putyin talán a valaha volt legnépszerűbb orosz politikus, csak az oroszok 10%-a támogatná azt, hogy mint miniszterelnök az ő kezébe kerüljön a tényleges hatalom. A népesség 2/3-a a jelenlegi rendszert tartja helyesnek. Ennek az okát nem feltétlenül a cári hatalom továbbélésében kell keresni, egyszerűen csak arról van szó, hogy az oroszok nem bíznak saját országgyűlésükben. Úgy vélik, hogy jobban a kezükben tudják tartani az eseményeket, ha közvetlenül ők választják meg az ország elsőszámú vezetőjét, mintha azt a Duma tenné helyettük.

Másodszor eddig mind Medvegyev, mind Putyin arról beszélt, hogy Oroszországnak egy erős államfőre van szüksége, akinek felül kell helyeznie magát a pártpolitikán. Ez utóbbi szelleme tovább él, hiszen Putyin csak május 7-én veszi át hivatalosan az Egységes Oroszország vezetését, és Medvegyev - bár szépen kérték - visszautasította meghívását a pártba. Más kérdés, hogy az események ilyen alakulásával igaz marad-e az „erős államfő” kritériuma.

Az Egységes Oroszországot egyébként többen nem is tartják igazi pártnak, hiszen nincs sem ideológiája, sem állandó tagsági bázisa. Mondhatni nem más, mint az elnöki adminisztráció egybetömörülése, egyszerű üzletemberek és hivatalnokok csoportja.

Ráadásul az, hogy az ország vitathatatlanul legnagyobb hatalommal bíró személye, az ország vitathatatlanul legnagyobb pártjának pártelnöki tisztségét tölti be, sokakban rossz emlékeket idézhet fel. Az Egységes Oroszország Putyinnal az élen bebizonyítja, a Csernomirgyin volt miniszterelnök nevéhez fűződő híres aforizma igazságát: akárhány szervezetet is csinálunk, a végén mindig az SZKP, a volt állampárt lesz belőle.

Természetesen sok biztosat még most sem tudhatunk. A jelek mindenesetre arra mutatnak, hogy a fenti problémákkal nem törődve Putyin mint miniszterelnök is a kezébe veszi a hatalmat. Arról meg, hogy a nehézséget hogyan fogja megoldani, lehet vitatkozni.


3 komment  • Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel!

Címkék: putyin medvegyev tandem államforma

A bejegyzés trackback címe:

https://oroszorszag.blog.hu/api/trackback/id/tr2426579

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Glafira Ivanovna 2008.04.16. 14:02:12

Bocs az offért, de meg tudnátok erősíteni, v. cáfolni Putyin válásáról szóló híreket? Az orosz sajtó egy szóval sem említí, az index meg tényként közli...

Szasulja · http://polip.blog.hu 2008.04.16. 23:40:36

Kedves Glafira!!!

Bár legjobb tudásunk szerint igyekszünk, egyelőre nem sikerült olyan informátort találnunk az Kremlben, aki direktbe nekünk tudna cáfolni, vagy megerősíteni. :)
A viccet félretéve én egyelőre szkeptikus vagyok, de holnapra összedobok egy posztot a témában, bár mondom, sok újdonsággal nem biztos, hogy szolgálhatok.

misa_80 2008.04.17. 00:24:01

talaltam egy foto, amin ludmilla es vlagyimir gyuruvel az ujjukon uldogelnek a szinhazban, de persze ez semmit nem jelent, regi konspiratorokrol beszelunk. de azert erositi a kacsajelleget.
www.kremlin.ru/flnotes/2008/03/162139.shtml
süti beállítások módosítása