
Többek közt ez is szerepel Szergej Kovaljov (EN, RU) egykori politikai elítélt és jogvédő nyílt levélben (RU), amelyben leköpdösi Vlagyimir Putyin államfőt, leköpdösi Vlagyimir Csurovot, a Központi Választási Bizottság elnökét és leköpdösi Szergej Lavrov külügyminisztert.
Ím tehát egy ember, aki mer, még ha nem is nyer.
Kovaljov úr – aki szakmáját tekintve egyébként biofizikus - felelőssége teljes tudatában 1969-ben létrehozta az első szovjet-orosz emberjogi szervezetet. Ennek egyenes következménye volt, hogy 1974-ben „szovjetellenes agitációért és propagandáért” röpke hét év permi szigorított lágerre, börtönre, majd három év száműzetésre ítéltek. A peresztrojka (HU) idején Gorbacsov visszaengedte Moszkvába, ő pedig ott folytatta, ahol abbahagyta. Rövidesen az Amnesty International (HU) moszkvai vezetője lett. És következett a nagybetűs politika, mert 1993-ban ő lett az emberjogi ombudsman (bizony-bizony, Oroszországban), mindemellett az Állami Duma (HU) tagja.
Dicső pályáját csecsenföldi háború első felvonásánál rontotta el, ezért is tiszteljük. Akkor épp Borisz Jelcin emberjogi tanácsadója volt, és kézzel-lábbal, nyilvánosan tiltakozott a háború ellen. Ezt nyomatékosítandó kiment Groznijba (EN, RU), és naponta tudósított, de oly ügyesen, hogy a közvélemény lassacskán összevonta a szemöldökét, és rövidesen nem tartotta olyan jó ötletnek a csecsen mészárszéket. 1995-ben Kovaljov úr már nem volt emberjogi biztos.
Telt-múlt az idő, és lám csak Kovaljov úr jelenleg a Jabloko ellenzéki párt tagja (amely egyébként nem ütötte meg a legutóbbi választásokon a furcsa mód 5-ről 7%-osra emelt parlamenti küszöböt).
Pusztába kiáltott szó.
Pár kiragadott részlet a levélből a teljesség igénye nélkül:
„…a szabad állampolgárok szabad véleménynyilvánítása szabad, demokratikus választások folyamán sohasem vezethet ahhoz, hogy a leadott szavazatok 99,4%-át egy pártra adják le 99,5%-os részvétel mellett. (…) a 99,4% „igen” a csalás megdönthetetlen bizonyítéka.”
„Az önök céltudatos erőfeszítéseinek hála, uraim (…) a választások – amik pedig a demokrácia fő feltételét jelentik – ismét eltűntek. És hosszú időre. A csecsen rekordról Sztálin nem is álmodott; az ő „választásain” a voksokat ilyen százalékban csak egyetlen, alternatívát nem kínáló jelölt szerezte meg. A mi mostani esetünkben ezen a szánalmas 0,1%-on csaknem 10 párt – úgymond – osztozott!”
„…önök hazudnak, követőik tudnak erről, önök pedig tudják, hogy nem hisznek önöknek, csak úgy tesznek, mintha hinnének. De ők is tudnak róla, hogy önöknek tudomásuk van a hitetlenségükről. Mindenki mindent tud. A hazugság már nem az, hogy reménykednek valaki becsapásában; a becsapás eszközéből valamiért már átalakult mindennapi életmóddá, általános és kötelező játékszabállyá.”
„Okos, bátor és nagyon jóakaratú vezetőkre van szükség, akik képesek lennének a hangoskodó ellenzékieskedés helyett létrehozni egy határozott, nyugodt, makacs, megbékíthetetlen ellenállást, és nem engednék ki azt a zsarnokság felett aratott nagy, békés kelet-európai győzelmek medréből.”
A szerk.
Szögezzük le: Oroszországban nincs demokrácia. Soha meg nem tudjuk, hogy mennyi lenne a Jabloko, Gari Kaszparov vagy éppen Mihail Hodorkovszkij támogatottsága, ha mondjuk indulnának a választásokon. Arra azonban mérget vennék, hogy Dmitrij Medvegyevé nagyobb volna De tegyük fel, hogy Jelcin anno azt mondja (illetve azt mondatják vele): „Válasszatok, akit akartok.” Még most sem lenne elnök. És ha Putyin mondaná ezt, az több mint valószínű, hogy szintén káoszt hozna. Ez azonban egy másik történet.
Az örök túlélő.
1999-ben Szergej Kovaljov civil bizottságot hozott létre a hírhedt és vitatott moszkvai lakóházrobbantások (EN) kivizsgálására, amelyeket véres kardként a magasba emelve másodszor is nekimentek Csecsenföldnek. A bizottság egyik tagja merénylet áldozata lett (HU), egy másikat talliummal mérgezték meg (HU), még egy tagot, a Litvinyenko-ügy kapcsán később ismertté vált Mihail Trepaskint pedig barátilag letartóztattak.
2005-ben Szergej Kovaljov Stockhlolmban Olof Palme-díjat (HU) kapott az oroszországi demokrácia fejlődésének elősegítéséért. Rajta kívül kitüntették Anna Politkovszkaja újságíró is, aki szintén piszkálta a csecsenföldi háborút. Anna Politkovszkaját másfél éve meggyilkolták.
Mindennek fényében felmerül hát a kérdés: nem azért írhat-e még nyílt levelet Kovaljov úr, mert általa mutatják be a demokráciát?
U. i.: „Lapzártánkig” hivatalos reagálás a nyílt levélre nem történt.