Az időjárásról
Ha az ember elutazik valahová nyaralni, sielni, vagy csak egyszerűen világot látni, akkor az első dolog, amivel szembetalálkozik, az az időjárás. Pontosabban azt szeretnénk, ha jó ídő lenne, ha az igényeinknek megfelelő idő lenne. Ezért is lett például a Mediterrán térség kedvelt nyaralóhely: az év nagy részén garantáltan meleg van és süt a nap.
Azonban a legtöbb vidék nem ilyen, Oroszország nagy része se. Ekkor persze az ember bőszen nézi az időjárás előrejelzéseket, mert ha már nincs garantáltan olyan idő, mint amilyet szeretnénk, akkor legalább tudjuk, hogy milyen lesz. Márpedig az orosz időjárásnak ha nem is erőssége mindig a nonstop napsütés, de azt bizton elmondhatjuk róla, hogy általában kiszámítható - szemben a magyarral. Ha a hét elején a hét végére szép időt mondanak, akkor az több mint 50%. (Csak összehasonlításképp: nálunk a holnapi időjárást olyan 75%-os valószínűséggel tudják megmondani, míg a honaputáni már erősen tart az 50%-hoz.)
Félreértés ne essék: ezzel nem azt akarom mondani, hogy a hazai meteorológusok rosszabbak lennének orosz kollégáiknál! Pusztán csak azt, hogy a magyar időjárás roppant szeszélyes. Ami nem is csoda, hisz a Kárpát medencében három irányból érkezhetnek frontok gyakorlatilag az egész évben. És ez az, ami miatt nagyon megnehezül a hazai meteorológusok dolga.
Szóval, ha vágyaink netovábbja egy keleti út, akkor bátran nézegessük az időjárás előrejelzéseket! (És a Wikipédiát, amennyiben átfogóbb képet szeretnénk kapni.)
Ha jobban megnézzük a bal oldali képet, akkor láthatjuk, hogy bár Oroszország hatalmas, azért a területének nagy részére jellemző az alacsony szintkülönbség. Igaz ez az Urál hegységre is, de igaz a Nyugat Szibériai medencére is (utóbbin pár tíz méter szintkülönbség jelentkezik többszáz kilométeren!). Ez a tény azzal a következménnyel jár, hogy Oroszország területének nagy része - igaz ez a volt Szovjetúnióra is - rendkívül kiszolgáltatott a különböző fronthatásoknak. Ezek jellemzően nyugatról, északról vagy délről törnek az országra. Azonban - szemben a magyarral -, van nekik egy jellemző ciklikusságuk. Emiatt is lesz az időjárás kiszámítható.
A másik jellegzetéssség a rendkívül szélsőséges hőmérsékletingadozás egy éven belül. "Télen nagyon hideg van, nyáron nagyon meleg van, / Sohasincs jó idő..." Ismerős? No, aki megjárta Oroszországot, az tudja, hogy ott ez a mondóka nagyonis igaz. Az európai részen jellemző hőmérséklet télen -20 fok körül, nyáron +30-35 fok körül van. Innen nézve ez talán nem tűnik olyan rossznak, hisz itt is van nyáron sokszor +40 fok is. Azonban tegyük hozzá, hogy az ember hőérzetét nemcsak az épp mérhető hőmérséklet befolyásolja, hanem az is, hogy mekkora a páratartalom és a szélerősség. Bár azért hideg itt is tud lenni...
Fura élmény, ha az embernek +16 fokban melege van és izzad. De ilyen van, ezt tanúsíthatom. A magas páratartalom tud ilyet okozni. Ugyanakkor nem kellemes élmény megfázni +30 fokban se. De előfordulhat, ha meglep a szél. Ez is személyes tapasztalat. De a magas páratartalom tud a másik irányban is furcsaságokat okozni. Szentpétarváron +15 fok és a pára az ottaniak szerint vetekszik a Szibériai -30 fokkal. Így tessék nézni a fenti hőmérsékleteket!
Mivel Oroszország bődületesen nagy ország (közhely, de annak aki nem hiszi, az nézze meg jobban a térképet), ezért talán könnyebb olyan általánosságokat mondani, amelyek csak egyes részeire érvényesek. Ezért több általánosságot nem is mondok, hanem foglalkozzunk inkább az egyes területekkel!
Egyik kedvelt üdülőhely Szocsi, a Fekete tenger partján. A "Szocsi" nevű város valójában egy roppant hosszan elnyúló terület a tenger partján, amely ugyanakkor a közvetlen közelben hegyekre is felkapaszkodik, ahol már hó is van - tessék megnézni a képet! Nos, Szocsi azon kevés kivételek egyike, amelyre a fentiek nem igazak. Mivelhogy Szocsi időjárása alapvetően szubtropikus. (Persze ettől még bőven van hó a hegyekben.) A Kaukázus megvédi észak felől, emiatt nagyon kellemes, kiegyenlített klímával rendelkezik. Nem hiába kapta meg a 2014-es Téli Olimpia rendezési jogát.
Egy másik kivétel a Krím félsziget. Ez ugyan ma Ukrajnához tartozik, de a lakosság fele orosz, így akár orosz nyelvű területként is tekinthetünk rá. Nos, a Krím félsziget időjárása a Földközi tengerére emlékeztet: enyhe tél és meleg nyár. De a mediterrán térségénél valamivel kiegyenlítettebb hőmérséklettel, ami azt is jelenti, hogy a nyár nem annyira forró.
Ha valaki Oroszország tetszőleges tájára utazik, az általában moszkvai átszállással teszi. Ezért ejtsünk most pár szót Moszkváról! Időjárásáról fentebb egy mondat erejéig volt már szó, ahhoz csak annyit fűznék hozzá, hogy Moszkvában általában a tél valamivel enyhébb, mint vidéken, "csak" -10 fok jellemző.
Egy érdekes kivétel Szentpétervár, régebben Leningrád, azelőtt Szentpétervár (vagy becenevén Észak Velencéje). Ugyan nincs közel egyik óceánhoz se, mégis az éghajlatára leginkább az "óceáni" jellemző illik. Ahhoz képest, hogy melyik szélességi körön fekszik, télen általában valamivel melegebb van, mint Moszkvában, míg nyáron enyhébb idő jellemző. Sajátossága, hogy az időjárás hirtelen tud változni.
Ha azonban ennél keletebbre utazunk e hatalmas országban, akkor esélyünk van megismerni Novoszibirszk időjárását is. Erről a városról emondhatjuk, hogy Oroszország 3. legnagyobb városa, a Transszibériai Vasútvonal egyik állomása és Szibéria talán legjelentősebb gazdasági központja. Nos, Novoszibirszk tipikus példája annak, amit mi elképzelünk az orosz időjárásról. Télen nem ritka a -30 fok se, de a -40 is jócskán előfordul. (Emiatt sűrűn foglalkozik vele télen a Rendkívüli Helyzetek Minisztériuma.) Ugyanakkor gyönyörű napsütés jellemzi. Jó mi? Tegyük hozzá, hogy nyáron elég meleg tud lenni: +20 fok körül. Na jó, ez nekünk nem is olyan meleg.
Szibériáról egyébként sokminden elmondható, lévén, hogy önmagában Európa méretével vetekszik. Időjárása szubarktikus, azaz nagyon hideg tud lenni, de sokszor még nyáron is csak +10 fok van az északi felén. Egy érdekesség az, hogy télen a folyói fenékig be tudnak fagyni. Ha viszont jön a nyár, akkor délen, a forrásvidéken már felolvad, míg északabbra még fagyott. Így a folyók hatalmas területeket tudnak elönteni. Aki ide utazik nyáron, az készüljön fel arra, hogy szúnyogból NAGYON sok van.
Egy kedvelt nyaralóhely a Bajkál-tó, amelyet - ha már egyszer nagyon keletnek vettük az útirányt - okvetlenül érdemes felkeresnünk. Egyébként az oroszok körében kedvelt nyaralási célpont. Az itteni időjárásról is elmondható ugyanaz, ami Novoszibirszk esetében, csak itt a nyarak melegebbek, +30 fok körül is tudnak lenni.
Egy további kivétel az általánosságok alól a Kaukázus vidéke. Kedvelt orosz síparadicsom is egyben. Tipikus hegyvidéki időjárása van, télen sok hóval - akárcsak az Alpok. Mivel viszonylag délebbre esik, a hőmérséklet se tragikus, csak valamivel hidegebb, mint egy átlagos magyar tél. Persze a hőmérséklet a magassággal ez csökken, ami talán érthető, hisz hegyvidék.
Nos tehát, ha úgy döntünk, hogy szabadságunkat Oroszországban töltjük el, akkor most már kevéssé fog meglepetés érni bennünket, ha a posztot idáig elolvastuk. Legalábbis az időjárás részéről...