
A kezdeti monopólium után ma már számos ügynökség működik, a posztszocializmusban szocializálódott modellányok története valódi karriertörténet, tudatosan választott utak, castingok, szerződések, ügynökségek. Napjainkban a Nyugat divatvilága egyenest orosz forradalomról beszél a modellszakmában. Majdnem húsz év kellett ahhoz, hogy a legmenőbb és legdrágább bemutatók öltözőiben időnként túlnyomórészt orosz beszédet hallani.


Több mint tíz éves működése során ez az ügynökség volt az első a piacon, amely valódi külföldi kapcsolathálóval rendelkezett, és profi modelleket adott a nyugati haute couture és pret-á-porter kifutók számára. A lányok egészen más tempóhoz voltak szokva, az orosz modellek addig, mint arra már kitértünk az előző posztban, csupán zártkörű bemutatókon (a szovjet textilipar remekeinek prezentálva) vonultak fel külföldön is, a Szovjet Nagykövetség támogatásával. A modellszakma most egészen mást jelentett: a fizetett napok miatt a fotózásokon látástól vakulásig tartó kemény munkát maximum kávészünettel, önbizalmat próbáló castingokat, a szakma szabályainak betartását, és mindehhez kellemes modort. A Red Stars bázisán nevelődött ki a modellek új generációja, amely a nyugati sztenderdek szerinti elvárásokat fogalmaztak meg az ügynökségek felé, valamint megfeleltek az új játékszabályoknak.



.jpg)
Napjaink élő legendája, a hamupipőke történetű Natalya Vodianova 1999-ben érkezett Párizsba egyenesen Nyizsnyij Novgorodból, ahol zöldséges ládákat cipelve tartotta el édesanyját és két testvérét. Hirtelen a New York-i divathét legkeresettebb manökenje lett, és attól fogva karrierje felfelé ível. Ráadásul a királyfi is eljött érte fehér lovon egy angol arisztokrata, Justin Portman személyében, akivel ma három gyereküket nevelik. Natasa nem felejtette el nehéz gyerekkorát, és most, hogy a legjobban fizetett modellek közé lépett, egy dúsgazdag férjjel az oldalán, létrehozta saját alapítványát, ami játszótereket épít, hogy a egy szeletnyi gyerekkorhoz juttassa azokat, akik ugyancsak nehéz sorban vannak. A közeljövőben a francia Etam számára fog tervezni fehérnemű kollekciót (Nathalia pour Etam).
2003-2004 óta kifejezetten keresettek lettek az oroszországi lányok (egyesek szerint magas arccsontjuk, nagy szürke szemük és halovány bőrük miatt), a fejvadászok egyenest Szibériába és a Kaukázusba helyezik castingjaikat a lerágott csont Moszkva helyett, hogy exportálják a vasfüggöny leomlása után született generáció üdvöskéit. Napjaink sztárjai közé tartozik az új korszakot jelentő Sasha Pivovarova, Natasha Poly, Vlada Roslyakova.

Sasha Pivovarova művészettörténetet hallgatott mielőtt modell lett, szépségét földönkívülinek nevezik. Miközben a szakma csúcsait döntögeti (sorozatos Prada fellépéseivel indult be karrierje), folyamatosan rajzol, fest és várhatóan megjelenik önálló könyve a Prada szárnya alatt, fotókkal, rajzokkal, kollázsokkal. Legutóbb a az olasz Vogue és a W Magazine szeptemberi számának készült homeless témájú fotósorozatai kavartak vihart a divat/ közélet világában (a fenti fotón Dior papírzacskókban pózol). A hajléktalanság tematika a divatfotózásban sokak ellenérzését váltja ki, úgy vélik a társadalom egy kirekesztett rétegének problémáit bagatellizálják ezzel, érdemi segítségnyújtás (figyelemfelkeltés) nélkül.
A posztszocializmusban szocializálódott modellányok története valódi karriertörténet, tudatosan választott utak, castingok, szerződések, ügynökségek. Záróakkordként álljon itt egy videó, melyben Natasha Poly elárulja, hogy szerinte mi az orosz lányok szépségének titka.