Pavljucsenko már elment, Arsavin és Pogrebnyak menetre kész, a 2008-as EB többi orosz hőse is mind kipróbálná magát külföldön, miközben az otthoni bajnokságban nem villogtak úgy, ahogy azt elvárták tőlük. Az orosz focibajnokság előző fordulójában eldőlt a legfontosabb: három körrel a vége előtt a Rubin Kazany története során először győzött, maga mögé utasította a jóval komolyabb pénzekből gazdálkodó és így sztárjátékosokban dúskáló CSZKA Moszkvát vagy Zenitet. Arsavin és társai csak leshették, hogy a tatársztáni Rubin két nyuggercsatára, Szavo Milosevics (35) és Szerhij Rebrov (34) hogyan vezetik győzelemre csapatukat.
A játékosok és a csapatok nevének helyes kiejtésébe nem mennék bele, vannak erre külön szakosodott szakértők, inkább arról írok, hogy az orosz csapatokra jellemző módon 4-5 orosz nemzetiségű játszik a kezdőben, a többiek pénztől függően brazilok, délszlávok vagy grúzok, törökök és ukránok. Az edzők ehhez hasonlóan észak-európaiak (az idei év nagy fogása a dán Európa-bajnok Michael Laudrup volt, ő most a Szpartak Moszkva edzője) vagy oroszok, esetleg exszovjetek. A Rubinban türkmén az edző, a fentebb emlegetett, levezető exsztárok mellett csak az orosz válogatott csapatkapitányát, Szemakot és a török Gökdeniz Karadenizt lehetett eddig ismerni. De majd jövőre a BL-ben !
Szerencsére idén már Magyarországon is lehetett látni az egyik sporttévé jóvoltából (ja, itt lehet reklámozni, akkor mondom: a SportKlubon) bővebb lére eresztett összefoglalókat orosz bajnokikról, amikből kiderült, hogy a színvonal rohamtempóban emelkedik, kb. olyan holland-francia szinten jár. A tizenhat résztvevős premier ligában öt-hat erős (komolyan szponzorált) - CSzKA (VTB - az egyik legnagyobb orosz bank), Dinamó (Metalloinvest), Szpartak (Lukoil), Lokomotív Moszkva (na vajon ki? hát persze, hogy az Orosz Államvasutak), Zenit Szentpétervár (Gazprom) és persze idén a Rubin (TAIF, na róluk még nem hallottunk, de még fogunk; ők "a" tatársztáni cég; a háttérben igazából Alekszandr Guszev áll, Tatársztán második embere) - és több jóképességű közepes csapat található. A Rubin a 91-es születésűek bajnokságát is megnyerte, így várható, hogy stabilan az élcsapatok közé tudja magát verekedni. Apropó: verekedés. A szurkolói harcokról már szólt egy poszt, főleg a moszkvai csapatok fanatikusai találják meg egymást. Ebből a szempontból is a múlt hét volt a csúcs: a Rubin nyert idegenben, a második helyen álló és matematikai esélyeibe kapaszkodó CSzKA hazai pályán veszített 0:1-re, ráadásul attól a Szpartaktól, akiket idegenben előzőleg 1:5-re elpáholtak; ez jó alkalom volt Zsirkovnak egy kis bírólökdösésre, a szurkolóknak pedig néhány álkapocs és borda eltörésére.
Szpartak - CSzKA
A Rubin ünnepel, tatár politikusok beszélnek, repkednek az arany tyubityejkák.