
Aknák. 25 ezer hektáron. És áldozatok, több ezer áldozat. A civil szervezeteket, így a Vöröskereszt nemzetközi bizottságát is pedig hogy-hogy nem aggasztja ez a tény annál is inkább, hogy a hatástalanítás a hagyományos módon zajlik: papíron, gyakorlatilag pedig sehogy.
Különféle aknák és fel nem robbant töltetek főként mezőgazdasági területeken, erdőségekben és magánterületeken – ez van Csecsenföldön. Az első csecsen háború (HU) 1994-es kitörésétől 2008-ig a világ legaljasabb fegyverei az afganisztánit (HU) megcsúfoló statisztikákat szültek: 715 halott, köztük 135, a 2382 sebesültből (nevezzük nevén a dolgot: nyomorékból) pedig 626 gyerek. Az arányokat érzékeltetve: az ország lakossága jelenleg valamivel több 1,2 milliónál. Tudom, hogy a nyájas olvasó hajlamos elsiklani a száraz tények felett, de az én kedvemért most olvasson vissza egy-két sort. Na. Ugye, hogy? Ja, és miheztartás végett: CSAK polgári áldozatokról van szó.
Hát ez van Csecsenföldön. Az van, hogy nem telik el nap anélkül, hogy valakinek le ne szakítaná a lábát egy taposóakna. Mindeközben pedig az 1997-ben megszületett az ilyen fegyvereket korlátozó ottawai egyezmény (HU). Ezt 2007-re 158 állam alá is írta, csak páran maradtak távol. Hogy más ne említsünk, az Egyesült Államok, Kína, India, Pakisztán, és végül de nem utolsó sorban Oroszország. No nem arról van szó, hogy nem röstellnék ők a tolókocsis gyerkőcöket, a félkarú anyákat; erkölcsileg támogatják a törekvéseket orrba-szájba, bizony! Csak hát ugye a gyalogsági aknák kivonása jelentősen csökkentené a védelmi kapacitásukat. Így már rögtön más színben látjuk, úgy-e?
Csecsenföldön a Vöröskereszt úgy segít, ahogy tud. 2000 óta több mint 70 játszóteret építettek, hogy a gyerekek a lehető legkevesebbet legyenek a veszélyes területeken, illetve aktív felvilágosító kampányt folytatnak. De a tapasztalat azt mutatja, hogy – ha csak meg nem tanítják a tizenéveseket hatástalanítani az aknákat, és nem osztanak ehhez fémdetektorokat – ez tüneti kezelés. A tapasztalat szerint ugyanis a világ 68 országa közül, ahol napi problémát jelentenek a taposóaknák, többen már bő tíz éve nem folynak hadműveletek.
