HTML

Az oroszok már nincsenek a spájzban...

Minden, ami Oroszország - politika, gazdaság, társadalom, kultúra.
Rólunk bővebben: ars blogotica
Ide írhatsz nekünk
Legelkötelezettebb rajongóinknak: Facebook- és Iwiw-klub

Friss topikok

Címkék

abházia (6) abramovics (3) abszurd (5) agresszió (3) alekszij (3) alkohol (6) animáció (13) autó (3) british council (3) bulvár (3) bush (4) cccp (4) cenzúra (3) csecsenföld (4) déli áramlat (5) dél oszétia (8) demokrácia (5) elnök (3) elnökválasztás (8) energia (3) esterházy (3) eu (9) film (11) foci (5) gabona (3) gáz (35) gazdaság (29) gazprom (25) gázvezeték (8) gázvita (5) gorbacsov (5) grúzia (12) gyurcsány (5) háború (8) hodorkovszkij (4) hoki (3) infláció (4) interjú (3) irodalom (7) janukovics (3) jelcin (4) juscsenko (5) kampány (3) karácsony (4) karikatúra (6) kaszparov (3) kaukázus (6) kémkedés (3) képek (6) kína (3) költészet (3) korrupció (4) koszovó (5) kritika (3) kudrin (3) külpolitika (11) kultúra (25) kvn (4) leningrád (7) litvinyenko (3) magyar (3) medvegyev (70) mese (7) monopólium (3) montázs (3) moszkva (14) művészet (5) nabucco (4) nacionalizmus (3) nagy péter (3) nato (6) obama (3) olaj (12) oligarcha (4) oligarchák (3) olimpia (11) orosz (8) oroszország (6) orosz demokrácia (3) peking2008 (6) per (3) peresztrojka (3) poén (5) politika (6) programajánló (3) putyin (82) rajzfilm (4) roman abramovics (4) rotfront (3) rubel (5) sajtófigyelés (3) sajtószemle (8) sport (8) szaakasvili (3) szavazás (4) szavolszkij (3) szentpétervár (13) színház (4) szocsi (6) szovjetunió (6) sztálin (4) tandem (6) társadalom (7) tévé (3) tilos (4) történelem (14) turizmus (5) tyimosenko (5) ukrajna (16) usa (5) utazás (4) választások (15) válság (6) vicc (10) video (3) viszockij (4) vízum (3) vodka (10) vörös hadsereg (3) vörös tér (3) vostock (3) zene (14) zjuganov (3) zsirinovszkij (6) zubkov (4) Címkefelhő

Licenc

Creative Commons Licenc

Az orosz gazdaság problémái, avagy a pénz bajjal jár

2008.04.29. 07:49 Nyeznajka

Egyes orosz gazdasági mutatók a hatalmas olajbevételek ellenére – vagyis részben miatt, mint látni fogjuk – siralmasak. Nem egészen két hete a megtudhattuk, hogy túl optimistának bizonyult a 7-9%-os éves infláció tervezet, hiszen úgy néz ki lesz az 10 is. Független gazdasági szakértők még ezt is kevésnek tartják, és azt jósolják, hogy még mielőtt megsárgulnak a levelek, újra növekedni fog ez a szám. Félelmetes az a tény is, hogy idén eddig több mint 20 milliárd dollárnyi tőkét vontak ki az országból. Ez több, mint amennyi az 1998-as válság után volt.

Alekszej Kudrin pénzügyminiszter ugyanakkor úgy látja, hogy egyelőre túlzás pénzügyi válságról beszélni. A magas inflációnak több oka is van. Egyrészről az élelmiszerárak világpiaci emelkedése, másrészről pedig az, hogy „Oroszország egyelőre nem képes teljes mértékben kontrollálni saját pénztömegét a gazdaságban”. Vagyis túl gyorsan akarja elkölteni az olajeladásból származó bevételeit. Kudrin kifejtette, hogy azok akik ezeknek az olajdollároknak a minél gyorsabb elköltéséről beszélnek halálra ítélik az orosz gazdaságot. Bár kétség kívül vannak égető szociális problémák, ezeket nem lehet egyik pillanatról a másikra megoldani, hiszen azzal a „holland betegség” jelensége lépne fel; Az olajexport felverné a rubel árát, ez az ország többi export-termékének végét jelentené.

Kudrin szerint a megoldást a Stabilizációs Alap jelenti. Ha az olajból származó bevételeket nem költik el, hanem félreteszik úgymond a szűkös napokra, amikorra megáll az olajár növekedése, és stabilizálódik a helyzet, és csak ezután kezdik el apránként a felhasználását, akkor elkerülhető a hazai gazdaság szétverése.  

A stabilizációs alap miatt lehet nyugodtan aludni a tőke kivonások miatt is. A pénzügyminiszter szerint az alapnak köszönhetően az orosz pénzügyi rendszer kibírná azt is, ha a kifolyt összeg elérné a 80 milliárd dollárt. A tőke kiszivárgás legfőbb okát abban látják, hogy az országot elhagyja a spekulációs tőke, melyet a nyugatinál magasabb alapkamat vonzott.

Összegezve azt mondhatjuk, amit már sokan sok helyen kifejtettek. Az olajárnak köszönhetően hatalmas esélyt kapott Oroszország, ám fontos lenne, hogy ezt a lehetőséget hosszútávon is ki tudja használni.


Szólj hozzá!  • Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel!

Címkék: gazdaság infláció tőkemozgás kudrin

A bejegyzés trackback címe:

https://oroszorszag.blog.hu/api/trackback/id/tr44446341

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása