Mai szösszenetünket annak a röpke időszaknak szenteljük, amikor Oroszország olyan közel volt Európához, mint soha előtte vagy utána. Emlékeztetőül előzményeink: I. rész, II. rész és egy kis kultúrtörténeti adalék.
Mint láttuk, állt, illetve szárnyalt I. avagy Nagy Péter (HU) birodalma, amikor a cár elhunyt. Uralkodásának bő negyven éve alatt megreformált mindent, amit ért, helyre tette a svédeket és visszaszerezte a XVI. században elhappolt orosz földeket, felhúzta az új fővárost, Szentpétervárt (HU), észak Velencéjét. A négy évtizedbe sűrített, több száz évnyi evolúció gyümölcse az Orosz Birodalom volt. Fejtegetésünk szempontjából nem elhanyagolható, hogy fáját egy ember ültette, nevelte. És ez az ember csupán egy dolgot nem tartott szem előtt: az utódlást.

…és ismét jött a kérdés: hogyan tovább? A húsosfazék mellett üldögélő Titkos Tanács törte, törte a fejét, és ím, megszületett a megoldás. Nagy Péter ifjúkori társuralkodójának, a nem sok vizet zavaró és a megfelelő időpontban békésen a színről levonuló, gyengeelméjű V. Ivánnak leányát, Annát koronázták meg. De úgy, hogy aláírattak vele egy papírkát arról, hogy minden hatalom a Tanácsé; őfelsége önként és dalolva megtette. A nép felesküdött a cárnőre. De fájt ez a másik pólusnak, azoknak, akik nem voltak a 8 tagú tanácsban. És sokan voltak ilyenek. Nekiálltak hát győzködni Annát, hogy biz nem jó ez így, csúnya az a tanács, legyen csak abszolút az uralkodó! Anna elbizonytalanodva megkérdezte hát a Tanács véleményét, amire nyilván meggyőzően hatott a helyiségbe betódult, nem egy daliás gárdatisztet felvonultató tömeg, és lelkesen bólogattak. Nyilván nem szerették volna, hogy a hagyományokhoz hűen kidobálják őket az ablakon. Anna – ismét önként és dalolva – „abszolút uralkodóvá” avanzsált, evvel koronázva a második palotaforradalmat. Az istenadta nép pedig a kulissza túloldalán azt látta, hogy újfent egy cári vérből való uralkodója van, és minden rendjén megy; nem sokan gondolkozhattak el, miért is kell ismét felesküdni őfelségére, ezúttal kicsit más esküszöveggel. Anna a változatosság kedvéért szintén magasról tett az állam dolgaira, bár a jó tanácsokat megszívlelve szélnek engedte a Titkos Tanácsot. Helyette minisztertanács alakult, amely már a törvényeket is nélküle hozta. Az örökösre azért gondolt: úgy rendelkezett, a cár unokahúgának fia legyen. Mit is bánták azt az udvaroncok; halálos ágyán aláírattak vele egy papírt, hogy a gyerek-cár mellett régenséként tevékenykedjen egyik kegyence, és így nyeregben is maradtak. Jött ismét a lagymatag pangás.

III. Pétert még 17 évesen nagynénje, a cárnő összeadta a porosz nemesi családból származó Sophie Auguste Friederike von Anhalt-Zerbst-Dornburg hercegnővel. Eme név hallatán ugyan a legtöbben csak a szemöldöküket húzogatják, de lerántjuk a leplet: ő lett II. avagy Nagy Katalin (HU) cárnő, „a nemzet anyja”, akinek nevéhez az orosz birodalom aranykora fűződik. Erzsébet halála után egyértelművé vált, hogy az infantilis, idegileg labilis és nők iránt egyáltalán nem érdeklődő III. Péter szét fogja verni, amit az előző uralkodó létrehozott. Mindez elégedetlenséget szült, amit Katalin zseniálisan meglovagolt. Egy óvatlan pillanatban titokban Szentpétervárra utazott, a gárdisták (na, ki más?) hűséget esküdtek neki, majd mind, együtt, vidáman elindultak lemondatni a cárt. Péter ezt megtudva rövid ideig görcsösen hezitált, majd – nyilván a most már negyedszer említett, daliás, tekintélyt parancsoló gárdatisztekre gondolva – feladta, és aláírta, amit kell. Eztán elküldték egy vidéki birtokra, ahol – mily váratlan fordulat! – pár nap múlva megfojtják. Nagy Katalin a trónon.

A legidősebb kort, 67 évet megért orosz uralkodó halálát ugyanis zuhanás követte. A francia forradalom által megrengetett világban az Orosz Birodalomban a Sándorok és Miklósok korát a dekabristák mozgalma fémjelezte. És innen folytatjuk. Megnézzük, milyen is Oroszország, amikor a nép veszi kezébe a hatalmat.
P. s.: Nagy Katalinról (HU) részletesebben.
P. s. 2.: Amiről Katalin még nevezetes volt: a temperamentum. 23 szeretője is volt, akik közül páran idővel szép karriert futottak be. Ebben is utolérte (sőt lehagyta) a nagy nyugati uralkodókat. A kíváncsibbak utána olvashatnak.