Ezen a héten ugyan nem voltak korszakalkotó események Oroszországban, azonban így is bőven találtam érdekességet. Lássuk őket!
Külpolitika
Kis túlzással mondhatjuk, hogy az orosz külpolitika ezen a héten több dolgot csinált, mint a magyar Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt. Lengyelország esetében például tett egy nyilatkozatot, amiben nehezteli a lengyelek lépését (Lengyelország szovjet lerohanásának elítélése). A nyilatkozat tartalma azonban arról árulkodik, hogy az orosz politika nehezen ismeri el a hibáit. Kíváncsi lennék, hogy fordított esetben mennyire lennének felháborodva?
Amerikával szemben viszont sikert értek el. Láthatólag Obama nem akarja kockáztatni az orosz viszonyokban beállt javulást. Ezzel szemben úgy tűnik, cseh és lengyel barátaink húzták a rövidebbet. De azért legyünk óvatosak, a látszat néha csal!
Érdekes, hogy miközben Oroszország hitelfelvételre készül, most hosszú idő után hirtelen ismét felfedezte magának Kubát, akinek hitelt fog folyósítani. Persze ha az ember tud olvasni a sorok között, akkor kitűnik, hogy a hitelt Kuba (és mellette Venezuela) orosz fegyverek vásárlására kapta. Ez pedig a régi rossz szovjet beidegződések továbbélése. Mert ugyan ki a fenét fog érdekelni a fegyver, ha nem tud enni? Szerintem biztos, hogy Kuba gazdasága ettől nem fog helyrejönni, így pedig szép lassan le fognak épülni az orosz kapcsolatok ismét, sajnos. Ha kicsit hátrébblépünk, akkor ez utóbbi hír nem feltétlenül pozitív. Ugyanis ezt már a jenkik a saját érdekszférájukba való beavatkozásként értékelik.
A Kaukázusban megindult a területszerzés, mégpedig a "ha nem megy szép szóval, akkor elvesszük erővel" elv alapján. Ez is a régi birodalmi beidegződések továbbéléséről árulkodik. Azonban nekem úgy tűnik, hogy az orosz politika itt kudarcot vallott, mert bár rövid távon Oroszország stabilizálta a helyzetét, de szerzett magának pár további ellenséget. Nehezen értik meg az orosz illetékesek, hogy ez itt így nem megy. Kár.
Gazdaság
Egy hazai vonatkozású hírrel kezdem, az Emfesz körüli botránnyal. Ha orosz szempontból nézem, akkor egy sikeres akciót hajtottak végre a gázpiacuk stabilizálására. Azonban ha magyar szempontból nézem, akkor fel kell tennem a kérdést, hogy kinek az érdekeit védi a Magyar Energia Hivatal? Az ügy eléggé nyílvánvaló volt, különösen, hogy még az NBH-nak is tudomása volt az orosz vevőről. Emberek, ez botrány !!!
A jelek arró árulkodnak, hogy Moszva úgy érzi, hogy túl van a válság nehezén. Legalábbis a kamatcsökkentés erről árulkodik. Szerintem kicsit elkapkodták. De korai lenne eldönteni, hogy vajon jól tették-e avagy sem. Várjuk ki a végét!
Autó
Jöjjen egy csokor hír az autók világából. A múlt héten olvashattatok arról, hogy az Opelt az oroszokhoz is köthető Magna csoport veheti meg. Most kiderült a Magna terve: elbocsátások, racionalizálás. Ez mondjuk nem csoda, hisz válság van világszerte. De ami a hírt igazán érdekessé teszi, az az, hogy a Magna egy különös árukapcsolást is végre szeretne hajtani: a német államtól a német munkahelyek megtartására kapott pénzen Oroszországban akar modernizálni. Valaki magyarázza már el nekem, hogy ez miért korrekt lépés! Merthogy jelenleg nagyon átverés szaga van...
Oroszország eddig nem volt híres a sportkocsigyártásáról, azonban most talán változás fog beállni ezen a téren. Merthogy bemutatták a Marussia B2-t a Frankfurtban megrendezett autókiállításon. Ugyan az autó nem olyan szép, mint egy Ferrari, de határozottan egyedi.
Tudomány
Amíg a jenkik a t*küket vakargatják, hogy mi legyen az űrsiklók utáni korszakban, addig az oroszok már a Mars meghódításán dolgoznak. Ugyan a kínaiak áthúzták a terveiket, mert elméretezték a saját szondájukat, de összességében nekem úgy tűnik, hogy haladnak és ezzel a kis késlekedéssel se veszítenek túl sokat, mviel az út rövidebb lesz a Marsig.
Film
Az orosz filmekről nem sokat hallani az utóbbi időben, de most elkezdtek vetíteni a mozikban egyet, az "Az admirális"-t, amely az orosz filmgyártás egyik remeke lett. Érdemes megnézni!