Sorozatunk második darabjának egy személyes kedvencet választottam, mely sajnos Magyarországon minden bizonnyal nem túl ismert. Pedig Nyeznajka kalandjai megérnek egy misét.
Minden Nyikolaj Nyikolajevics Noszov híres regényével kezdődött, melyben megteremtette Virágvárost, benne apró lakóival (коротышки - korotiski), akiket leginkább „közepes uborka-méretűként” lehetne jellemezni. A város lakói többnyire vidám kis emberek, sarkítottan kiemelkedő tulajdonságokkal, ehhez illeszkedő nevekkel. Sajnos a regény, bár lefordították magyarra, a legutóbbi kiadás is 68-as, és nem igazán fellelhető. Ennek hiányában a nevek magyarosítására én nem vállalkozok, tekintettel arra, hogy az eredetiek hű visszaadása egy profi fordító számára sem lehet egyszerű feladat. Ha egyébként valakinek az eddigiekből az jutna eszébe, hogy akkor ez biztos a „komcsi hupikék törpikék”, akkor nagyjából igaza van, bár arra felhívnám a figyelmet, hogy ez volt előbb.
A regények főszereplője Nyeznajka (Незнайка), vagyis Nemtudomka, (az egyetlen akinek tudom a magyar nevét, tekintettel arra, hogy ő a könyv címadója is), tulajdonképpen egy antihős. Állandó ismertetőjegye a hatalmas kék kalap alól kikandikáló fürtök, a piros nyakkendő és a sárga nadrág. A város többi lakójával ellentétben nincsen kiemelkedő tulajdonsága, állandó elfoglaltságai közé a semmit- és csínytevés tartoznak. Egy mesében persze nincsenek ellenszenves főszereplők, természetesen Nyeznajka is szeretnivaló a maga módján, hiszen cselekedetei általában nem rossz-szándékúak, és különben is bármi rosszat csinál, mindig megbánja.
A város életében fontos szerepet tölt be még Znajka (Знайка, vagyis Tudomka), aki nagyon okos, mindenkivel kedves és udvarias, mindig öltönyt hord, és időről időre előáll olyan találmányokkal, mint a hőlégballon, vagy az űrrepülőgép, melyek kulcsfontosságú szerepet töltenek be Nyeznajka életében. A további többtucat mellékszereplő elemzésétől eltekintenék, pedig lehetne írni a mérnökökről, orvosról, zenészről, festőről, vagy falánk "korotiskáról" is.
Nyeznajka kalandjait három regényen keresztül követhetjük nyomon, melyek sorban a következők: Nemtudomka és társai kalandjai, Nemtudomka Napvárosban és Nemtudomka a Holdon. Érdekesség, hogy az olyan motívumoknak köszönhetően, mint a málnaszörppel működő autó, vagy az anti-gravitációs űrhajó, sokszor úgy érezzük, mintha nem is mesét olvasnánk, hanem sci-fit.
Noszov regénytrilógiájából, számos filmadaptáció született. Az első